Młodzieżówka: Od juniora do seniora, czyli podsumowanie sezonu

Utworzono: 27 kwietnia 2018

Jurajscy Rycerze zakończyli pierwszy sezon w Pluslidze, pokonując Cerrad Czarnych Radom w złotym secie i tym samym zajmując 9. miejsce w tabeli. Koniec sezonu dobiegł także u ich młodszych kolegów, grających w II Lidze śląskiej oraz nadal rozwijających umiejętności na wyższym szczeblu.

Żółto-Zieloni rozpoczęli rozgrywki w II Lidze śląskiej, w nieco innym składzie. Zgodnie z ustaleniami trenerów, drużynę utworzyli juniorzy, do których dołączyło sześciu kadetów. „Udział na tym szczeblu rozgrywek był dla młodych zawodników swoistym poligonem . Naprzeciw, po drugiej stronie siatki stali nie tylko juniorzy, ale również wielu zawodników, którzy bronili barw zespołów na szczeblu centralnym” – tłumaczył trener Arkadiusz Pompka.

Zespoły grały w formie podziału na dwie grupy terytorialne. Aluron Virtu Warta Zawiercie znalazła się w grupie pierwszej, w której mierzyła się z KS Volley Miasteczkiem Śląskim, MDK Jedynką Jaworzno, KS Rudzińcem oraz LKS Olimpią Włodowice. Układ spotkań w I rundzie był pewnego rodzaju wyzwaniem dla zawiercian, ponieważ pierwsze dwa spotkania rozegrali na wyjeździe, z teoretycznie najmocniejszymi drużynami.

Doświadczenie drogą do sukcesu

Pierwsze spotkanie Jurajscy Rycerze rozegrali w Miasteczku Śląskim z miejscowym KS Volley. Mimo tego, że po drugiej stronie siatki stanęli zawodnicy, którzy zdobywali doświadczenie w wielu innych klubach, a na ławce trenerskiej znalazł się były szkoleniowiec Aluronu Virtu Warty Zawiercie – Albert Semeniuk, mecz rozpoczął się dla Żółto-Zielonych pomyślnie i pierwsze dwa sety należały właśnie do nich. Podopieczni Arkadiusza Pompki konsekwentnie realizowali założenia taktyczne, opierające się na mocnej zagrywce oraz szybkim rozegraniu. W trzecim secie rywale dokonali znaczących zmian w swoim zespole i mecz odwrócił się z korzyścią dla gospodarzy. Również w składzie zawiercian pojawiły się zmiany. W kolejnych setach byli oni blisko zwycięstwa, jednak o przegranej zadecydowały niepotrzebne błędy, które wkradły się w końcówkach. W piątym secie należy wyróżnić grę całej drużyny, która uzyskała sporą przewagę nad rywalem. Później jednak nastąpił przestój, który w konsekwencji doprowadził do przegranej w wygranym tie-breaku i całym meczu 2:3. „Ciekawostką był fakt, że w małych punktach zwyciężyliśmy 120 do 112. Zdobycie jednak punktu w takim meczu to mimo wszystko sukces młodych zawodników i  jednocześnie sygnał, że będą równorzędnym przeciwnikiem w następnych meczach” – przekonywał szkoleniowiec Żółto-Zielonych.

Drugą bitwę jurajska młodzież rozegrała we własnej hali, przeciwko rówieśnikom z MDK Jedynki Jaworzno. Zmotywowani zawiercianie dominowali od początku spotkania, co przełożyło się na pewne i wysokie zwycięstwo w dwóch pierwszych setach.  W kolejnej partii swoją szansę dostali zmiennicy, którzy prowadzili wyrównaną walkę do połowy tej odsłony, jednak później wkradło się więcej nerwów, a lepszy okres gry mieli przeciwnicy, w wyniku czego ten set został spisany na straty. Natomiast szybka analiza błędów oraz konsekwencja w grze sprawiły, że ostatnia partia należała do gospodarzy, którzy zakończyli spotkanie 3:1.

Trzeci mecz podopieczni trenera Arkadiusza Pompki rozegrali na trudnym terenie, gdzie walczyli z drużyną LKS Olimpia Włodowice. Na ten mecz zabrakło dwóch kluczowych przyjmujących, a kontuzję leczył atakujący – Piotr Nowak. Żółto-Zieloni rozegrali dobre spotkanie, choć widoczny był u nich jeszcze brak doświadczenia, który przeciwnicy skutecznie wykorzystywali. Gra w niemal każdym secie toczyła się punkt za punkt, a maksymalna różnica przewagi wynosiła dwa oczka. „Mimo porażki nasz zespół pokazał dobrą i widowiskową siatkówkę. Spotkanie to było też jednocześnie porażką z liderem  i porażką z najlepszym jak do tej pory zespołem w II lidze , który umiał wykorzystać brak doświadczenia  u młodych naszych zawodników. Pokazał także, że nie tylko mocny atak i blok prowadzą do zwycięstwa, ale także gra w obronie i wykorzystywanie ataku w blok do zdobycia punktów” – wyjaśniał szkoleniowiec Jurajskich Rycerzy.

Kolejne spotkanie młodzież Aluronu Virtu Warty Zawiercie rozegrała z drużyną seniorów KS Rudzieniec.  Żółto-Zieloni zagrali dobrze szczególnie na linii blok-obrona, a wielokrotnie silne ataki rywali były skutecznie odbierane przez zawodników świetnie ustawionych na boisku. Kontrataki ze środka siatki przynosiły zawiercianom kolejne punkty, które zadecydowały o zwycięstwie naszego zespołu 3:1. Taki wynik z pewnością jest dodatkową motywacją dla młodego zespołu.

Grunt to dobre szkolenie

„Trzeba nadmienić,  że mecze w II Lidze Śląskiej były ważnym etapem szkoleniowym, w którym zawodnicy spotykali się na boisku z innymi sytuacjami, innym ustawieniem oraz inną grą. Chłopcy trenowali trzy razy w tygodniu na gościnnym obiekcie I L.O im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Możliwość trenowania trzech grup wiekowych równocześnie była dla zawodników dobrym doświadczeniem. W szczególności młodsi adepci mieli możliwość dołączania do starszych grup na konkretne założenia szkoleniowe podczas treningów” – tłumaczył trener Arkadiusz Pompka. Na samych zajęciach pojawiało się wielu zawodników, co przełożyło się na wysoką frekwencję, która z kolei pomogła trenerom w realizowaniu konkretnych założeń szkoleniowych.

Po dobrym meczu na zakończenie pierwszej rundy, Jurajscy Rycerze ponownie walczyli z KS Volley Miasteczkiem Śląskim, licząc na udany rewanż. Przeciwnik jednak w czasie trwania Ligii znacznie się wzmocnił nie tylko ze względu na doświadczenie, ale także do zespołu dołączyło także kilku nowych II-ligowych zawodników, co widoczne było szczególnie w pierwszym secie, przegranym do 13. W kolejnej partii dzięki wskazówkom trenera, to Żółto-Zieloni wypracowali sobie minimalną przewagę i utrzymywali ją przez dłuższą część seta, jednak w końcówce pokaz swojego doświadczenia dali rywale i ostatecznie zgarnęli obie partie i wygrali całe spotkanie 3:0. Warto natomiast zaznaczyć, że na boisku pojawiło się pięciu kadetów, którzy mimo wszystko spisali się dobrze. „Wynik wskazał jednak, że zespół musi popracować nie tylko nad aspektami siatkarskimi , ale także i w szczególności nad umiejętnością dokonywania trafnych wyborów i większego zdecydowania, oraz wiary we własne możliwości” – komentował trener Pompka.

Zakończyć sezon zwycięsko

Żółto-Zieloni do kolejnych spotkań przygotowywali się w towarzystwie grupy kadetów, ćwicząc poszczególne ustawienia oraz blok, a także atak ze strefy obrony jak i samą obronę, wykorzystując różne formy asekuracji zawodników grających pod siatką. Treningi przyniosły efekty w kolejnych spotkaniach, co przełożyło się na pewno zwycięstwo w najbliższym meczu z MDK UKS Jedynką Jaworzno 3:0, a na boisku mogli wykazać się zawodnicy, którzy do tej pory mieli mniej okazji do gry. Zawodnicy tacy jak Piotr Styczeń, Kacper Wesołek oraz Norbert Gołdyn pokazali się z bardzo dobrej strony, a jako rozgrywający zadebiutował Maciej Borzęcki. Takie sytuacje przedstawiają fakt, że nie tylko pierwsza szóstka walczy o zwycięstwa, ale na sukces drużyny tak samo pracują wszyscy zawodnicy.

Następny mecz Jurajscy Rycerze rozegrali na własnym obiekcie, z lokalnym rywalem LKS Olimpią Włodowice, który w swoim składzie miał m.in. byłych siatkarzy Warty Zawiercie. Jednak tym razem w składzie zespołu Arkadiusza Pompki zabrakło podstawowych przyjmujących, w związku z czym, na tej pozycji zagrać musiał atakujący Patryk Myszkowski, a na ataku i rozegraniu znaleźli się Jakub Dąbrowski oraz Maciej Borzęcki. W składzie drużyny zobaczyliśmy także kadetów Grzegorza Stacha, Klaudiusza Głowackiego i Bartosza Głąbka. W bloku świetnie spisywał się Norbert Domagała, a także Hubert Kozieł. Na pozycji libero bardzo dobrze dyrygowali grą Dominik Urbański, jak również jego imiennik Dominik Dziubek. W czwartym secie na ataku uaktywnił się Patryk Myszkowski, którego wspierał z przyjęcia Konrad Lizura. Ostatecznie kolejne spotkanie na plus mogli zapisać sobie Żółto-Zieloni, zwyciężając 3:1. W tym meczu wyraźnie można było zobaczyć duże możliwości indywidualne i zespołowe, kierowanej przez Arkadiusza Pompki drużyny. Bardzo trafne okazały się też założenia taktyczne sztabu szkoleniowego, tj. Tomasza Jurczyka oraz Pawła Tomali. „Cieszy fakt, że na linii trenerzy – zawodnicy jest dobra komunikacja i mimo tego ,że tak naprawdę zespół powstał w sierpniu, to widać zdecydowanie duże postępy indywidualne zawodników jak i  zgranie całego zespołu. Również fakt, że 40 % drużyny stanowią kadeci daje duże perspektywy na przyszłość” – tłumaczył pełen optymizmu trener zawiercian.

Ostatnie spotkanie Jurajscy Rycerze rozegrali w oddalonym o 100km Rudzińcem. Żółto-Zieloni chcieli podtrzymać serię zwycięstw i zakończyć sezon optymistycznym akcentem, dlatego do meczu przystąpili bardzo skoncentrowani. Od pierwszych akcji dominowali na boisku, a przewagę dały szczególnie szczelne bloki i skuteczne zagrywki. Zawiercianie grali jak natchnieni, a spotkanie trwało zaledwie godzinę i zakończyło się 3:0 dla Aluronu Virtu Warty Zawiercie. „Cieszę się jako trener, że przez cały czas trwania rozgrywek zarówno juniorskich, jak i grze w II lidze, w zespole panował bojowy nastrój . Zawodnicy chętnie i z dużym zaangażowaniem traktowali swoje obowiązki zarówno treningowe jak i meczowe. Reasumując  4 miejsce w rozgrywkach juniorskich oraz trzecie ostatecznie miejsce w II lidze jest wynikiem bardzo dobrym. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja analizując wszystkie mecze i punkty w nich osiągnięte. Można stwierdzić, że do awansu w tych rozgrywkach zabrakło 2 punktów. Jednak biorąc pod uwagę, że zespół rozpoczął swoją działalność na parkiecie w sierpniu ubiegłego roku to wynik jest satysfakcjonujący” – powiedział Arkadiusz Pompka.

Dalsze plany szkoleniowe

Zawierciańska młodzież będzie szkolić się nadal zarówno w hali jak i na boiskach piaszczystych, gdzie będzie mogła spróbować swoich sił. Przed kolejnym sezonem nastąpi także poszeregowanie grup juniorów i kadetów, ze względu na wiek poszczególnych zawodników. Kompletowanie składu na najbliższy sezon zakończy się obozem sportowym, który zostanie zorganizowany pod koniec sierpnia. Treningi będą trwać do początku wakacji, a w międzyczasie planowane są jeszcze turnieje towarzyskie, gdzie można będzie wystąpić w nowych składach, w poszczególnych zespołach. Zaplanowane zostały także treningi indywidualne z zawodnikami, którzy zgłosili chęć do reprezentowania Jurajskich Rycerzy, tak by w jak najszybszym czasie zbliżyli się do poziomu gry swoich kolegów, którzy mają za sobą debiut w Żółto-Zielonych barwach.

W rozgrywkach juniorskich oraz w II lidze w drużynie Aluronu Virtu Warty Zawiercie występowali :
Jakub Dąbrowski (kapitan), Bartłomiej Głowacki , Hubert Kozioł, Patryk Myszkowski, Karol Kania, Konrad Lizura, Norbert  Domagała, Maciej Borzęcki, Kacper Wesołek, Dominik Dziubek, Dominik Urbański, Norbert Gołdyn, Piotr Nowak, Piotr Piwowarczyk, Michał Hołdyk, Mikołaj Barczyk oraz kadeci  – Michał Janus, Grzegorz Stach, Paweł Stępień, Bartosz Głąbek, Daniel Czapla, Klaudiusz Głowacki oraz Kacper Mularczyk

Podziękowania

Koniec sezonu to również czas podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by młodzież miała możliwość szkolenia się, trenowania oraz polepszania swoich umiejętności. Stąd cały sztab szkoleniowy w składzie: Arkadiusz Pompka, Tomasz Jurczyk, Paweł Tomala oraz Jacek Sitarek pragną podziękować wszystkim zawodnikom za udział w szkoleniu, treningach, a zwłaszcza w rozgrywkach ligowych. Specjalne podziękowania ślą również w stronę zarządu klubu, w szczególności do prezesa Kryspina Barana, za stworzenie bardzo dobrych warunków szkoleniowych młodych adeptów siatkówki Aluronu Virtu Warty Zawiercie.