As PGE Skry Bełchatów – Mariusz Wlazły

Utworzono: 13 listopada 2017

 

Mistrz świata 2014, a także MVP i najlepszy atakujący tamtego turnieju. 34-letni Mariusz Wlazły rozgrywa już swój… 15. (!) sezon w barwach PGE Skry Bełchatów. Atakujący środowego rywala Aluronu Virtu Warty Zawiercie zaczynał sportową przygodę od… pływania. Ale to już jako siatkarz dorobił się pseudonimu „Szampon”. Mariusz Wlazły to nie tylko „As PGE Skry Bełchatów”, lecz też jedna z kluczowych kart w całej plusligowej talii.

Był podstawowym ogniwem kadry juniorów, która w 2003 roku sięgnęła po tytuł mistrzów świata. W seniorskiej reprezentacji Polski zadebiutował dwa lata później, a już po kolejnych kilkunastu miesiącach odbierał srebrny medal Mistrzostw Świata w Japonii, jako jeden z trzech najlepszych graczy turnieju. Na najwyższym stopniu podium światowego czempionatu stanął w 2014 roku, również jako MVP i najlepszy atakujący zawodów. To wtedy zakończył karierę w barwach narodowych.

Od początku rozgrywek 2008/09 aż do dziś jest kapitanem bełchatowskiej ekipy. Urodzony w w Wieluniu, wychowanek miejscowego WKS-u, ma na koncie 8 tytułów mistrza Polski, 2 wicemistrzostwa, 2 brązowe medale, 7 Pucharów Polski, 2 Superpuchary (2012, 2014, 2017), srebrne medale Klubowych Mistrzostw Świata (2009, 2010), Ligi Mistrzów (2012) oraz brązowe krążki KMŚ (2012) i LM (2008, 2010). „Pszczółki” reprezentuje od 2003 roku. W kwietniu bieżącego roku związał się z klubem na następne dwa sezony.

Najlepszy na świecie, prywatnie „Szampon”

Jego osiągnięcia indywidualne można byłoby bardzo długo wymieniać. Wystarczy wspomnieć, że w 2014 roku został wybrany najlepszym sportowcem świata w plebiscycie SportAccord, a w 2007 roku zgarnął Złotą Piłkę CEV dla MVP Ligi Mistrzów. „Z orzełkiem na piersi” w I kadrze Polski rozegrał 155 meczów, w latach 2005-2015. Kolejni selekcjonerzy próbowali namawiać go na powrót, ale pozostawał nieugięty.

Jako 18-latek założył się z kolegami, że wypije szampon i… wygrał! To zaowocowało jego późniejszym pseudonimem. Na treningi siatkarskie chodził, by towarzyszyć koledze. Gdy brakowało osoby do gry, zaczął odbijać i tak już zostało. Chętnie włącza się w działalność społeczno-charytatywną, w tym w fundacji swojego imienia pomagającej dzieciom, które pragną uprawiać sport.

Z obrączką na szyi i Bogiem w sercu

Hobbystycznie fotografuje – najpierw jako fotoreporter sportowy, choć jego konik to przyroda. Z żoną Pauliną – też byłą siatkarską Skry – ma dwóch synów. Wychodząc na parkiet, całuje zawieszoną na łańcuszku na szyi obrączkę. W życiu podobno bał się tylko raz: przed pierwszym tańcem na własnym weselu. Podkreśla wagę wiary i Boga w swoim życiu.

Aktualnie statystycznie 1. atakujący PlusLigi, a w rankingach rozgrywek 1. wśród zagrywających i 5. w klasyfikacji MVP.

Damian Juszczyk
Biuro Prasowe Aluronu Virtu Warty Zawiercie

SPONSORZY

Zobacz wszystkich


OFICJALNA STRONA
Aluron Virtu Warta Zawiercie

Aluron Virtu Warta Zawiercie 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony www Śląsk